Android Görünüm Bileşenleri 2 (ToggleButton , ChecBox )

ToggleButton ve CheckBox kullanımı

* Merhaba arkadaslar , bu yazımızda ToggleButton ve CheckBox kullanımını anlatmaya çalışıcam . Daha önce Button , EditText ve TextView kullanımını anlatmıstım . O yazıya buradan ulasabilirsiniz .
* Gelelim bugünkü konumuza arkadaslar . Öncelikle bu 2 View nesnesinin ne oldugunu ve ne gibi durumlarda kullanıldıgına bakalım .
*  ToggleButton : Çift durumlu buton demek . Normal butondan farklı olarak bu butonun on/off özelliği mevcut arkadaslar . Uygulamalarda sıkça görmüssünüzdür sanırım .Örnegin Ayarlar’da bir özelligin (wifi , bluetooth) açık yada kapalı oldugunu bu sekilde gosterebiliriz .
CheckBox : Kullanıcıya  2 seçim hakkı sunuyor buda arkadaslar . Onaylıyormusun , kabul ediyormusun tarzında kullanılır . Mesela bir dosya indirmeye çalıştıgımızda bize indirme linkini pasif gosterirler . Eğer bir  ” sözşelmeyi kabul ediyorum ” tarzında olan Onay kutusunu işaretledigimiz zaman bize indirme linkini aktif halde sunarlar .
* Bu gün 2 ornek yapıcaz arkadaslar . İlk ornegimizde ToggleButton , İkincisinde ise CheckBox kullanıcaz .
*Hemen ilk ornek ile baslayalım arkadaslar . Ornek 2 ekran çıktısı veriyorum ;

 

* İlk orengimizin senaryosuna bakalım . Tek bir layoutumuz var ve üzerinde 1 ToggleButton , 1 Normal Button ve 2 TextView var arkadaslar . ” Java’cımısınız ? ” diye bir soru yoneltiyoruz . Send dügmesine bastıgında ToogleButtonun durumunu alıyoruz arkadaslar . Kullanıcının evet/hayır seçimine gore kendisine bir mesaj veriyoruz . Eğer Evet seçerse “Bir Çay’ı hakkettin o zaman ” diyerekten kendisini ödüllendiriyoruz . Eger Hayır seçerse de “Allah başka dert vermesin ! ” diyoruz

* Once ekranımıza gerekli nesneleri tasıyalım . Sol tarafraki palet kısmından bir ToggleButton sürükleyelim . Diğerlerini anlatmıyorum , daha once deginmistim onlara .
* Layout kodumuzun xml kısmı şöyle ;

 

* Ekran tasarımını gectikten sonra Java tarafına geciyoruz .

 

* Neler yaptıgımıza bir bakalım arkadaslar .
  1. En yukarda iki adet static final alanlarımız var arkadaslar . Bunları toggleButon’umuzun on/off durumu için kullanıcaz arkadaslar . Burada biraz Java ile ilgili bilgiler de verelim .  Arkadaslar Java’da hiçbir yerde yukarda kullandıgımız gibi degisken adlarının arasına underscore( _ ) koymayın . Underscore’u sadece static final olan degiskenlerde kullanın ve degisken isimlerinide büyük harfle yazın . Şimdi Android’e gecelim
  2. Hemen altında ToggleButtonumuz ve diğer nesnelerimiz var . Bunu herhagi bir method içerisinde declare etmedik arkdaslar . Bu sayede sınıfımız içerisinde bulunan her method bunlara ulasabilecek . Aksi takdirde nesnelerimiz tanımlandıgı method içerisinden erişilebilir olacaktı .
  3. OnCreate() methodumuzda arkadaslar , tanımladıgımız view nesneleri ile iletişime geçiyoruz . Ve normal olan butonumuzun click olayını dinliyoruz .
  4. Click olayının içinde bir method gozumuze carpıyor . Bu method ile ToggleButton’umuzun kontrolunu yapıyoruz .
  5. isToggleClicked() methodunda boolean olan bir “on” degiskeni var arkadaslar . ToggleButtonumuzun isChecked() methodu yardımı ile on/off oldugunu alıyoruz . On / True , Off /False oluyor .
  6. Kontrolunu yaparak istedigimiz  mesajı veriyoruz .
* ToggleButtonu hallettikten sonra geçelim CheckBox Onay kutusuna arkadaslar .
* CheckBox kullanacagımız ornekte arkadaslar , kullanıcıya bir text vericez ve kullanıcının onay durumuna gore ekranımızda bulunan butonun ekranda gorunup/gorunmemesini ayarlayacagız . Bir ornek çıktı vereyim ;
 
 
* Evet arkadaslar , yukarda gordugunuz gibi 1 Adet TextView var ve bunda da yukarıdaki metin yazılı . Onay kutusunun durumuna gore altındaki butonu ekranda gorunmesini/gorunmemesini ayarlıyoruz .
* Ekranımıza palet kısmında bir tane CheckBox sürükleyelim . Onay kutusunun text’ini şöyle ayarlayabilirsiniz ;
* Layoutumuzun xml kodu ise şöyle ;

 

* Gelelim Java dosyamıza arkadaslar . Yapacagımız tek iş aslında checkBox^ın seçili olup olmadıgını dinlemekten ibaret ve ona gore butonumuzun durumunu degistirmek .

 

* Layout tasarımımızdaki nesneleri tanımlayıp  , iletişime geçiyoruz arkadaslar . Neler yaptık bir bakalım.
  1. Nesnelerimizi tanımlayıp , tasarım dosyamızla iletişime geçtik .
  2. Butonumuzun Visible(görünüm) özelligini başlangıc olarak INVISIBLE olarak gorunmemesini sağladık .
  3. CheckBox’ımızın Changed olayını dinliyoruz arkadaslar . Java’da bir sınıfı yada bir interface’yi bu şekilde genişletebiliyoruz yada yeniden tanımlayabiliyoruz . Override ettigimiz methodun ikinci parametresi CheckBox’sımızın o anki seçili olup olmadıgını bize boolean türünde true/false seklinde bildiriyor .
  4. Bizde isChecked sayesinde eğer seçili ise butonumuzu gosteriyoruz , degilse butonumuzu saklıyoruz .
* İkinci ornegimizde bu sekildeydi , bu yazımızın da sonuna gelmiş bulunmaktayız
* Her zaman dedigim gibi , proje dosyalarını zaten ekliyorum , sizde aynı yada degistirip yazın arkadaslar .

* Örnekleri buradan indirebiliriniz .

* Yazıyı yazmıs oldugum vakitte Recep Ayına girmiş bulunmaktayız  , bu vesileyle Recep ayınızın mübarek olsun temennisi ile bitirelim .
ve mâ tevfîkî illâ billâh(billâhi), aleyhi tevekkeltu ve ileyhi unîb(unîbu) / Benim başarım ancak Allah iledir. Ben, O’na tevekkül ettim ve O’na yöneldim.
 
* Bir sonraki yazıda görüşmek üzere . ~ Alican Akkuş
* Mutlu kalın , Kod’la kalın ve bol bol Çay için
1176 Total Views 1 Views Today