Android Geliştirme Ortamının Kurulumu

* Merhaba arkadaslar , bugün Android kurulumundan bahsedicem .
* Öncelikle bize lazım olan nelerdir onları bir listeleyelim ;
 • Öncelikle sistemimizde Java’nın bulunması gerekli . Bu aşamayı anlatmıcam arkadaslar .
 • Android Sdk bize lazım . Yani Android Software Development Kit . Türkçesi ile Android Yazılım Geliştirme Kit’i
 • İde olarak Eclipse .
* Bunları edinmemiz lazım arkadaslar .
* developer.android sitesine gidip arkadaslar Adt denen şeyi indirmemiz lazım . Nedir bu Adt denen şey ? . Android Developer Tools denir arkadaslar . Bunu bu adrese gidib indirmemiz lazım . Adt içerisinde Eclipse zaten var arkadaslar . Eclipse içerisinede Android plugin kurulu geliyor . Herhangi bir kurulum işlemi yapmadan geliştirme ortamına geçebliyoruz .* Yukarıda verdigim adresten SDK’yi indiriyoruz arkadaslar .

* Daha sonra bizi yeni bir sayfa karsılıyor ;

* Sistemimize uygun sürümü seçiyoruz arkadaslar . Ben linux ortamında indiriyorum . Windows ortamı için de bütün adımlar aynı . Dosyayı indirip herhangi bir dizine çıkarıyoruz arkadaslar .

* İndirdigimiz dosyayı zip’den çıkarıp herhangi bir dizine attık arkadaslar . Yandaki workspace klasörünü ben uygulamalar için sonradan kendim oluşturdum .

* Klasör içinde bulunan Eclipse’yi açıyoruz arkadaslar ;

* Eclipse ekranı bu şekilde arkadaslar . Biraz bilgi vermek istiyorum

 • Sol tarafta bulunan kısım Project Explorer arkadaslar . Projelerimizin listesi var orada .
 • Sağ tarafta Outline kısmı var . Bu da projemizin propertilerini gorebilecegimiz kısım .
 • Alt tarafta LogCat , Console ve Problem kısımları var . LogCat , adından da anlaşılacagı gibi programımızın log kayıtlarının gösterildigi kısım .Daha sonra nasıl uygulamamız için Log kayıtlarını tutabilecegimizi anlatıcam inşaAllah .
* Numaralı alanları açıklayalım ;
 1. Bu alan Androıid SDK Manager diye geçiyor . Android Tool’ları , sürümleri ve birçok ekstra özelligin eklenebildigi bir manager yazılımı .
 2. Sistemimize kurdugumuz sanal emülatorlerin listesinin bulundugu , sanal cihazların eklenebildigi kısım .
* Şimdi Android Sdk Manager^i açalım ve bize lazım olan bileşenleri indirelim .(1 numaralı kısım)
* Sdk manager bizi bu sekilde karsılıyor . En yukarda Tools var arkadaslar  , bunlar olmazsa olmaz hepsini indirelim . Bunlar bizim Android kodumuzun çalışmasını sağlayan toollar .
* Hemen altında Android sürümleri bulunmakta arkadaslar . Bunlardan ister bütün sürümleri indirebileceginiz gibi tek bir sürümü de indirebilirsiniz . Geliştireceginiz programı diyelimki min sdk olarak 2.3 ve max sdk olarak da 4.4 olarak ayarladınız . Eger bunları indirmezseniz sorunlar olusacak ve Eclipse çogu yerde R.java olsun , layout kısımlarda olsuın bir çok yerde size uyarı vericek .
* Aşagıya dogru ilerledigimiz de Extras blöümü var arkadaslar . Adı üzerinde extra indirmek size kalmıs bir şey . Ben indirilmesinden kesinlikle yanayım .Birçok faydalı tool var , zamanı gelirse belki onlara da bir göz atarız inşaAllah
* Evet arkadaslar şimdiye kadar ki işlemleri yaptıysak eger artık Android kodlayama baslayabiliriz demektir . Peki yapacagımız ugygulamaları nerede çalıştırıcaz ? Az önce yukarıda belirttim . Sdk managerin yanında kı buton Android Virtual Device Manager . Bunu acalım arkadaslar ;

* Evet arkadaslar karsımızda AVD yani Android Virtual Device’lerin oldugu bir alan geldi . Şuan sistemimde “and” adlı ve Android 4.2.2 sürümünde çalışan bir sanal cihaz var . Hemen sagda New ile istersek yeni bir emülator ekleyebiliriz . Şöyle ki ;

* Biraz açıklamaya çalışayım ;
 • En üste Sanal cihazımızın adı bulunmakta .
 • Hemen altında temsili cihaz seciyoruz arkadaslar . Nexus 4 seçtim ben ilerden bir tane Nexus almalıyım Neyse..
 • Target kısmı , Android platformunu gosteriyor . Android 4.2.2 üzerinde çalışıcak cihazımız.
 • CPU/ABI kısmı kullanacagımız işlemciyi seçmek için .
 • Skin ; Cihazımın görünümü arkadaslar . Androidin eski sürümlerinde itici bir pencere tasarımı vardı , Dynamic olarak ayarlayalım .
 • Memory ayarlıyoruz ve Stroge kısmı depolama için .
 • Ram bellek boyutu 768 olarak yeterli , daha fazlası bazen sıkıntı yaratabiliyor .
 • Emulation options olarak da “Host GPU” seçmek , emülatorü biraz hızlandıracaktır .
 • Diğer ayarları da kurcalayabilirsiniz arkadaslar , Ok diyelim .
 • Ve yeni cihazımız eklendi listeye ;
* Cihazımızı seçip sağ tarafta bulunan Start ile Sanal emülatorumuzu baslatıyoruz arkadaslar . Bir gorelim nasıl mış ?
* Evet arkadaslar cihazımız tertemiz sıfır kutusunda çıkmış gibi açıldı . Dikkat ettiyeseniz eger yukarıda “deneme” yazıyor , cihazımın adı kendisi . Emülator ozellikle Windows ortamında aşırı hantal , bu yüzden kaybedilen zaman ile Android’de hüccet bile olunabilir .Linux ortamında ise daha stabil ve hızlı ama hala yetişemiyor hızımıza . Bunun için genymotion denen bir yazılım ile arkadaslar Oracle VirtualBox üzerinde çalışan sanal cihazlar kurabiliyoruz sistemimize . Genymotion gayet hızlı ve stabil .Şimdilik burayı anlatmıcam . Android’in kendi emülatorunde biraz zamanınızı harcayıp sizi bezdirdikten sonra genymotion kurulumunu da anlatırım inşaAllah
* Yazının sonuna geldik arkadaslar . Umarım kurulum esnasında sıkıntı yaşamazsınız .
* Mutlu kalın , Kod’la kalın ve bol bol Çay için ..
* Bir sonraki yazıda görüşmek üzere . ~Alican Akkuş
1618 Total Views 1 Views Today