Android Toast mesajı

* Merhaba arkadaslar , yeni bir yazıda daha  beraberiz

* Bir önceki yazıda Button , EditText ve TextView’in nasıl kullanılacagını acıklamaya çalışmıştım . Bu yazı hem  Toast mesajı üzerine olacak hem de bir önceki yazının bir devamı niteliginde olacak insaAllah . Oncelikle hemen bir ekran çıktısı ekliyeyim ki , ne yapmak istedigimiz ve ne sonuc alacagımız kafamızda canlansın . Bu yontemi kullanmayı dusunuyorum arkadaslar , bir çok yerde şunu kullanıcaz diyorlar ama ekran çıktısı yazının en sonunda veriliyor . Tabi yazıyı okuyanlarda ne yapmak istediklerini ve ne ortaya cıkacagını ancak yazının sonunda anlayabiliyor . Bu yontem pek hosuma gitmiyor nedense . Evet arkadaslar çıktımız şu sekilde olacak ;

* Toast mesajı Android içerisinde kısa süreli bilgi mesajlarının verilmesini sağlayan bir yapıdır . Ekranda kısa bir süre belirip kendini otomatik yok eder . Bunu mesaj iletiminde gonderildi tarzı yada bir dosya indirdigimizde tamamlandı gibi mesaj vererek kullanıcı bilgilendirmek için kullanabiliriz .

* Bu yazıdaki senaryomuza gecelim .Yine çok basit bir senaryo üzerinden gidicez . Önceki yazıda olan senaryoya benzer bişey olacak . Kullanıcı adını yazıp butona tıkladıgında biz  ,  “Adınız ???? ” şeklinde bir mesaj ile kendisine göstericez . Mesela kullanıcı  editText alanına “Android” yazıp butona bastıgında ekranda
“Adınız Android” gibi bir mesaj gorecek .

* Şimdi bir Toast mesaj yapısı nasıl olusturulur onu gorelim arkadaslar .
Bir Toast mesajı şu sekilde olusturulur ;

* Toast.makeText(context,text,duration);

* Genel olarak bu şekilde bir toast mesajı olusturabiliriz arkadaslar. Şimdi bunu biraz inceleyeylim.
Toast bir public classdır ve bu class içerisinde makeText adlı 3 parametre alan bir static method var . Bu sayede Toast sınıfından bir nesne olusturmaksızın(bu daha sonra kısmen geçersiz olacak ) istedigimiz mesajı yaratabiliriz . Şimdi bu methodun aldıgı parametreleri biraz anlamaya çalışalım .

1 ) context = Context , toastın nerede çallıştıgı bilgisidir aslında . Yani bak arkadas sen bana mesaj goster diyorsun ama bana biraz bilgi ver der gibi Context’i şimdilik getApplicationContext() methodu ile alıcaz , daha sonra istersek bunu farklı bir şekilde de yapabiliriz . Ama fazla kasmayalım şimdilik .

2 ) text = Bu kısım mesajımızda gorunecek olan bilgidir .

3 ) duraiton = Bu kısım , mesajımızın ekranda gorunme süresi olacaktır . Bunu Toast sınıfında bulunan iki static int degeri ile alıyoruz . Bunlar Toast.LENGT_SHORT ve Toast.LENGT_LONG . Bu ikisi arasındaki tek fark sadece ekranda gorunme süreleridir .

* Toast mesajı hakkında biraz bilgi verdikten sonra arkadaslar bunu pratice dokelim ve sonucu gorelim
Bir onceki yazımdaki kodlar üzerinden gidicez . Sadece onClick olayında bu sefer kullanıcının adınız textView’e yazmak degilde ekrana mesaj olarak gösteregiz .

 

 

* Evet arkadaslar , ne yaptıgımızı acıklamaya calısalım .Kullanıcının butona tıklamasın dinliyoruz (bunu bir önceki yazımda açıklamıstım) ve editText kutucugundan aldıgımız veriyi String name adlı degiskenimize atıyoruz . Bu bizim mesajımızın bir kısmı oluyor aslında .

*Toast’ın ilk parametresi olarak yukarda belirttigim gibi getApplicationContext() ile hali hazırda üzerinde işlem yaptıgımız sınıfın context(bilgi) lerini alıyoruz . Bu da Android’in güzel bir ozelligi
*İkinci parametre olarak da , verilecek olan mesajımızı yazıyoruz . Java bilen arkadaslar hemen anlamıstır zaten , iki Stringi + opertoru ile birleştiriyoruz . Yani  Toast mesajımızın içerigi , “Adınız” + mesaj seklini almıs oluyor .
*Ücüncü parametre olarak da ekranda gorunme süresini ayarlıyoruz . Ben kısa süreli olanı sectim , siz uzun olan sekli de secebilirsiniz .
* Ve son kısım olarak arkadaslar bu Toast’ı show() methodu ile ekranda gosteriyoruz .
*Projeyi emulatorde çalışırtıgımz vakit şu çıktıyı alıcaz arkadaslar ;

 

* Evet arkadaslar sizde buna benzer bişeyler yapabilirsiniz (yapmalısınız , yazmadan olmaz !) . Mesela mesaj içerigini degistirip , daha uzun süre ekranda kalmasını saglayabilirsiniz . Birde ornek çıktı vereyim

* Bir sonraki yazımızda arkadaslar , bu toast mesajını biraz degiştiricez . Konu baslıgı custom toast olacak .
Biz Toast’ın rengini , arka planını vs. degistiricez .
* Proje dosyasını buradan indirebilir , çalıştırabilirsiniz arkadaslar .
* Yazımız burada bitti , bir sonraki yazıda gorusmek üzere . Mutlu kalın , kod’la kalın ve bol çay için 😉

2392 Total Views 1 Views Today