Android SeekBar Kullanımı

Android SeekBar

* Merhaba arkadaslar , bu yazımızda SeekBar kullanımını gorecegiz .

* SeekBar : Bir çizgi ve üzerinde bir imleç^ten olusan bir Android View nesnesidir  . Bunun sayesinde imleci ileri-geri hareket ettirerek farklı işlemler yapabiliriz . Örnek olarak ; Ses +/- yapabilir , ekran parlaklıgını ayarlayabilir yada yazı boyutunu degistireblirsiniz ki bizde bugün onu yapıcaz .

* Yapacagımız uygulamaya gelicek olursak , Uygulamamızda 1 SeekBar ve 2 adet TextView olacak .
* Uygulamamızın senaryosu : Kullanıcı SeekBar çubugunda degisiklik yaptıgında bu degisim değerini alıp ilk TextView elemanımız ile ekranda seviyeyi gostermek . İkinci TextView nesnesini ise alınan bu SeekBar seviyesine göre küçültüp/büyütme işlemleri yapıcaz .

* Örnek çıktılar ;

* Evet arkadaslar , Layout tasarımımıza göz atalım ;

* Layout dosyamızın xml kodları ;

 

 

* Gördügünüz gibi arkadaslar , Layoutumuzda SeekBar ve TextView elemanlarımız mevcut . Soldaki paletten  SeekBar ve TextView sürüklemek yapacagımız olan işlemler . Dedigim gibi ilk TextView^i seviyeyi belirtmek , ikinci TextView^i ise alınan seviyeye göre küçültüp/büyütmek yapacagımız işin senaryosu . Şimdi asıl eğlenceli olan Java kodlarına geçelim

* MainActivity.java dosyası şu şekilde ;

 

 

* Yaptıgımız işlemleri özetlersek ;

  1. Layout^umuzdaki nesneler ile iletişime geçtik .
  2. SeekBar^ın değişim olayını dinleyen methodu yazdık . setOnSeekBarChancedListner() arabiriminin bize Override(Ezmemiz) etmemizi istedigi 3 method bulunuyor . İlk iki^si ile işimiz yok şuan . onProgressChanced()  methodu sayesinde SeekBar nesnemizin progres durumunu alıyoruz arkadaslar .
  3. seekBar.setMax(100); ile SeekBar^ın max alacagı seviyeyi ayarlıyoruz . Bunu dilediginiz bir sayı olarak verebilirsiniz ,  o konuda bir sıkıntımız yok .
  4. Seviyeyi gösteren TextView nesnemizi güncelliyoruz .
  5. TextView(WORA yazan) nesnemizin setTextSize(); methodu yardımı ile nesnemizin yazı boyutunu ayarlıyoruz .
* Yazımız burada sonlandı arkadaslar , yazıları olabildigince kısa ama detaylı tutmaya çalışıyorum .
* Umarım sıkıntı yaşamazsınız .
* Kaynak kodlar : ProgressBar
* Bir sonraki yazıda WebView kullanımı görücez insaAllah .
* Bir sonraki yazıda görüşmek üzere . ~Alican Akkuş

ve mâ tevfîkî illâ billâh(billâhi), aleyhi tevekkeltu ve ileyhi unîb(unîbu) / Benim başarım ancak Allah iledir . Ben O’na tevekkül ettim ve O’na yöneldim .

* Mutlu kalın , Kod^la kalın ve bol bol Çay için
1622 Total Views 2 Views Today