Android Spinner Kullanımı

Spinner Kullanımı

* Merhaba arkadaslar , yeni bir yazıda tekrar beraberiz . Bu yazımızda Spinner(Drop Down List) kullanımını görecegiz. Öncelikle Spinner hakkında biraz bilgi verelim .
* Spinner : Açılır liste (Drop Down List) şeklinde tanımlanır . Kullanıcıya birden çok seçenek sunmaya yarar . Genelde kısıtlı ekran boyutlarında sıkça kullanılır . Bu listenin içeriğini veritabanından , string.xml ^den yada static olarak dizi tanımlayarak doldurabilirsiniz . Hemen bir örnek çıktı ile bugün neler yapıcaz ona bir göz atalım .
 
* Evet arkadaslar , tahmin edebileceginiz gibi spinner içerisinde 4 adet Futbol takımımızın isimleri yazıyor , kullanıcının seçtigi duruma göre bizde hemen altındaki text^i güncelliyoruz .
* Kullanıcının seçimini aldıktan sonra yapılacaklar sizin hayal gücünüze kalmış birşey arkadaslar . Dilerseniz Toast mesajı olarak gosterir yada baska sayfaya gönderebilir yada internete bağlanabilir yada spinner içerisine web adresi yazıldıgını varsayarsak bu siteyi uygulama içinde WebView ile gösterebilirsiniz .
* WebView kullanımına gelince bu örnegi kullanmak istiyorum aslında , oraya gelmemizde az kaldı zaten . Orada yaparız bundan insaAllah .
* Layout kısmından başlayalım arkadaslar . Tasarım olayı basit oldugundan sadece bir resim ile geçiyorum orayı  . Soldaki paletten bir spinner sürüklemek yapacagınız işlem .
* Layoutumuzun xml kodu ise şöyle ;

 

* Ekranımızda 2 Adet TextView ve bir tane de Spinner mevcut . Şimdi önemli kısım olan Java tarafına geçelim .
* Java tarafında yapacak olacagımız işlemleri bir listeleyelim ;
 • Spinner üzerinde görünecek olan String  takım listesini tanımlamak .
 • Spinner ile takım listesini birbirine bağlayacak Adapter tanımlamak .
 • Layout dosyamızdaki nesneler ile iletişime geçmek .
 • Spinner^in seçilme durumunu kontrol etmek .
* Bunları listeledikten sonra bir java dosyamızı verelim ;

 

* Yaptıgımız işlemlere bir göz atalım ;
 1. Takım isimlerini tutacagımız bir String List tanımlıyoruz . Spinner ile takım listesini bağlamak için Adapter ve layout dosyamızdaki nesneler için tanımlamalar yapıyoruz .
  Burada Context context = this ; satırı belki size yabancı gelebilir arkadaslar . Önceden getApplicatonContext() methodu ile context(bilgi) verimizi alıyorduk . Ama işlemler arttıkca bu methodu belki 10-15 defa çagırmıs olucaz .
  Onun yerine birdefa Context nesnesi olusturup hep onu kullanmak daha mantıklı .
 2. init(); methodu ,  takım listemizi ve adapterimizi olusturan method arkadaslar . Spinner’imizin tıklanma olayınıda OnItemSelectedListener arabirimi ile kontrol ediyoruz .
 3. Takım adlarını tutacagımız bir String liste tanımlıyoruz arkadaslar . Ve bu listeye 4 tane takım adı ekliyoruz .
 4. Layout^umuzda bulunan nesneler ile iletişime geçiyoruz .
  Adapter nesnemize context bilgimizi , takım listemizi yolluyoruz arkdaslar . 2.parametre listView’daki yapıya benzer , Android içerisinde tanımlanmış spinner üzerinde sadece text gostermeye yarayan bir layout şablonu . Ve son olarak spinner ile adapterimizi setAdapter(); ile bağlıyoruz .
 5. Spinner^ımızda hangi veriye tıklandıgını burada kontrol ediyoruz . İmplement edilen 2 method var arkadaslar . Bunlardan biri herhangi bir itemin seçildigini diğeride hiçbirinin seçilmedigi durumlarda kullanılıyor . Biz Seçili olan durumda işlemler yapıyor olacagız .Hatırlarsanız yazının başında tıklanılan veriyi alıp TextView^ı guncelliyecegiz demiştik . spinner.getSelectedItem()  ile spinner üzerinde seçilen itemi alıyoruz arkadaslar . getSelectedItem() methodu bize object döndürüyor . Yani hemen kullanamıyoruz , gelen veriyi String’e çevirmemiz lazım . String.valueOf() ile bu objeyi Stringe dönüstürüyoruz . Java^ya aşina olanlar hemen anlamıstır zaten . Son olarakta setText ile TextView^i güncelliyoruz .
* Yazımızın sonuna geldik arkadaslar . Sizlerinde mutlaka bu kodları denemeniz ve pratik yapmanız lazım . Umarım sıkıntı yaşamazsınız
* Herhangi soru / sorun / öneri ‘ leriniz olursa benimle iletişime geçebilirsiniz arkadaslar .
* Kaynak kodlar  : SpinnerExample
* Mutlu kalın , Kod^la kalın ve bol bol Çay için .
* Bir sonraki yazıda görüşmek üzere . ~ Alican Akkuş
3967 Total Views 2 Views Today