Staj Süreci

Merhaba arkadaşlar, 2014 Ağustos-Eylül aylarında yapmış olduğum staj hakkında hatırladıklarımı paylaşıcağım. Yazıyı yaklaşık bir sene sonra yazıyor olmamın nedeni ise bir arkadaşımızın ricası üzerinedir

Staja Başvuru

Yaz stajı yapacak olan arkadaşların en az 2-3 ay öncesinden bu arayışa girmeleri gerekmektedir. Ben Haziran-Temmuz-Ağustos aylarından birinde yapacağım staj için Mart ayından araştırmaya başlamıştım. Mart 12 de Gebze Tübitak yerleşkesinde bulunan 32Bit firmasına staj yapmak istediğimi belirten bir mail atmıştım. 32Bit firması ilk başvurduğum yerdi ve 2 gün içerisinde cevap geldi, görüşmeye çağrıldım. Hangi şirketlere başvuracağınızı sizin belirlemeniz gerekiyor. Birden çok şirkete aynı anda başvurabilirsiniz, sizin için hatta daha iyi olucaktır. Şirketler bazen cevap vermeyebiliyor yada isteğiniz sonuçsuz kalabiliyor o yüzden vakit kaybı yaşamamak adına birden fazla şirkete başvurun. İlgisiz ve alakasız şirketlerde staj yapmamalısınız. Java kariyeri isteğimden dolayı 32Bit firmasında stajımı yaptım.

Staj Görüşmesi

Mart 12 de staj için mail attıktan sonra görüşmeye 1-2 gün içerisinde çağrıldım. Görüşmeye stajyer sorumlusu ve aynı zamanda yazılım geliştirici olan Burak Görener girmişti. Burak abim o zamanlar Burak bey diyordum tabi şimdi aynı şirkette çalıştığım için samimiyetimiz ilerledi artık Burak abi diyorum kendisine

Görüşmeye Burak abi girdi dedim. Beni iyi karşıladı ve cana yakın samimi bir yaklaşımı vardı. Biraz sohbet ettikten sonra biraz teknik konulara girmeye başladık.

Staj’da teknik konular

Biraz konuşup sohbet ettikten sonra Java ve OOP hakkında sorular soruldu. Cv im üzerinde yazılan diğer konular hakkında da ufak sorular sorulmuştu.

Java konusunda temel teknik terimler ve OOP konuları hakkında birkaç soru soruldu cevapladım

Desing Pattern’lar soruldu. Service Facade pattern dışında diğerlerini cevapladım

Biraz daha sohbet ettikten sonra Burak abimin kafasında staja kabul edildim sanırım Bana staj sürecinde neler yapıcağımızdan, hangi teknolojilere çalışacağımızdan ve işleyişten biraz bahsetti.

Şuan da şirketimizde staja alımı 2 aşamadan oluşuyor. Arkadaşlar geliyorlar, kendileriyle görüşülüyor. Teknik mülakattan sonra ise bir proje veriliyor kendilerine. Yaptıkları proje beğenilirse staja kabul ediliyorlar.

Staj Başlıyor

Stajım Ağustos ve Eylül aylarında 25 iş günü olarak gerçekleşti. Staj için görüşmemizde Burak abimin stajda neler yapıcağımızı söylemesinden dolayı yazın staj başlamadan o konulara kendim çalışmıştım. Bizlere Java kitabı da göndermişlerdi oradan çalışmamızı da istemişlerdi. Effective Java kitabıydı Java öğrenmek isteyen arkadaslara tavsiye edebilirim iyi kitaptı. Stajda yapıcağımız çoğu şeye önceden hazırlanmıştım ve stajım gayet güzel geçti. Ubuntu işletim sistemi kullanılarak stajımız genel olarak Java web uygulamarı geliştirmek oldu. Stajda bilgi sahibi olduğumuz konuları hatırladığım kadarıyla yazayım

Servlet, Jsp, Design Pattern(GOF ve Grasp), DAO, DTO, DB2, Postgresql, SOAP UI, Tomcat, DataSource, JQuery, JQgrid, Restful, WSDL, Web Services, CXF, Handlebars.js, Log4j, Ajax, Javascirpt, Backbone.js, Bootstrapt.

Yukarıda yazdıklarım konusunda kısa sürede pro bilgiye sahip olunamaz. Benim önceden bildiklerim ve stajda çalıştıklarım vardı. Şuan hala öğrendiklerim de var

25 iş günü içerisinde gayet keyifli bir vakit geçirmiştik. Benim için tek sorun sabah 1 ve akşam 2.30 saat yol gidip gelmek oldu Uykusuz kaldım çoğu zaman. Ama kazanımlarımı göz önüne alındığında sonuç iyi!

Staj Tavsiye

Staj yapacak arkadaşlara nacizane birkaç tavsiye verebilirim. Öncelikle hangi konularda staj yapmak istediğini belirleyin. Daha sonra ilgili şirketlere başvuru yapın. Kendinizi okul hayatınızda olabildiğince geliştirmeye önem verin. Blog tutun yazmaya çalışın.

Naylon staj yapmayın. Kariyerinizde bir adım bile ilerlemenize yardımı olucaksa çalışın emek verin. Staj sürecinde gayretli olun.

Staj’da iyi bir performans gösterirseniz ve kişilik sorunlarınız(ekip çalışması, saygı, verilen işi zamanında yapma(savsaklamama)) vs olmaz ise staj yaptığınız yerde işe de girebilirsiniz. Bkz. Ben

Java kariyeri isteyen arkadaşlar, Java EE alanında mutlaka bir staj yapsınlar. Yada okul sürecinde Java EE teknolojileri konularında bireysel çalışmalarını yapsınlar.

Staj arayan, yapan, yapıcak olan tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.

Unutmayın stajyer, bir şirketin en önemli parçasıdır 😉 , bel kemiğidir

Bkz : Cem Yılmaz

~ Alican Akkus.

 

 

2381 Total Views 1 Views Today

Genel içinde yayınlandı olarak etiketlendi
  • Merhaba Alican. Gayet samimi ve açıklayıcı olmuş. Ayrıca stajı zorunluluk olarak görmemek gerekiyor. İnsanlarla ilişkilerin iyi tutulması gerekiyor. Geleceğe yönelik referans açısından gayet olumlu sonuçlar bırakabilmek adına bu ilişkilerin düzgün ve sağlam olunması gerekiyor. Bu konular da en kilit konular arasında. Ellerine sağlık.

    • Alican Akkus

      Merhaba Ahmet,sağolasın . Söylediklerinde haklısın.