Simple Maven Project

Merhaba arkadaslar, bu yazımızda örnek bir maven projesi oluşturup build etmeyi göreceğiz.

Eclipse üzerinde new Maven Project diyelim ve başlayalım;

Adım – 1

mvn1

Create a simple project box’unu seçmeden devam edelim, bir sonraki adımda archetype seçecegiz.

Adım – 2

mvn2

Maven projesi oluştururken hazır olarak gelen birçok proje template’i bulunmaktadır. Quick start olması için ilgili archetype’ı seçip devam edelim;

Adım – 3

mvn3

Bu adımda projemiz ile ilgili bilgileri verecegiz maven’e.

  • Group Id : Uygulamanın domanini/grubunu belirler. Oluşturulacak olan paketler com.wora altında olacaktır.
  • Artifact Id : Uygulamanın adı olacaktır. Group Id + Artifac Id ile unique bir isim yakalıyor olmamız lazım. Java’da tersine paket isimlendirmesi de bundan dolayıdır.
  • Version : Default olarak 0.0.1-SNAPSHOT olarak gelir devam edelim.

Adım – 4

mvn6

Maven bizim için paketleri ve App class’ını oluşturdu. pom.xml’e ve App.java’ya bakalım;

pom.xml;

Proje oluşturma adımında girdigimiz değerleri pom.xml’de görebiliriz. Packaging default olarak jar’dır. Maven’e bu uygulamayı paketle dediginizde ilgili tip için export alırsınız.

App.java

Adım – 5

Screenshot from 2016-05-03 20:11:10

Proje’ye sağ click ve Run Maven Build diyelim. Goals kısmına packaging yazalım. Bu ifade, consolda “mvn package” ile aynıdır. Run diyelim ve consol çıktısına bakalım;

mvn4

Consolda build succes ifadesini gördük. İlk paketleme biraz network’den dolayı da uzun sürebilir. Repositorileri download ettikten sonra daha hızlı çalışacaktır. Repositoriler m2 dizini altındaki repository klasörüne indirilir.

Jar dosyasını “target” altına Artifact Id + Version + packaging type isimlendirmesinde çıkarmış oldu. Çalıştırıp bakalım;

mvn5

Not : java -jar yada java -cp farketmez çalıştırabilirsiniz. Manifest dosyası yoksa -cp ile classpath bilgisini vererek run etmelisiniz.

Aşağıdaki linkten ilgili projeye erişebilirsiniz. Eclipse yada farklı bir ide’de import maven project demeniz yeterli. Maven, repositorileri vs kullanıma hazır hale getirecektir. Maven, taşınabilirliği, bağımlılıları hallediyor dedik ya hah iste tam sırası. Projenin dosya boyutu sadece 121 kb.

Proje : MavenTutorial

Yazımızın sonuna geldik, bir sonraki yazıda pom.xml’e detaylıca değinicez ve asıl alanımız olan java web application oluşturacağız.

Mutlu ve esen kalın.

~ A.Akkus

1470 Total Views 1 Views Today